Rybářské rady

 Rozdělení prutů:

Na rybářský prut jsou kladeny nemalé požadavky a musí plnit tyto funkce: nahození nástrahy, vedení nástrahy, signalizaci záběrů, zaseknutí a zdolání ryby.Dělíme na pruty bez oček a s očky. Dále na teleskopické a dělené. Pruty bez oček (biče) se většinou používají při soutěžním rybolovu k lovu menších nedravých ryb a jsou bez navijáku.

Teleskopické pruty se vyrábějí v délkách 1,5 až 12 metrů. Pruty jsou měkčí a ohýbají se asi do 1/3 délky.

Dělené pruty mají nejčastější délku 6-16 metrů.Jejich horní díl je obvykle teleskopický. Jsou podstatně tvrdší než pruty teleskopické a mohou se ohýbat maximálně do 1/6 až 1/4 délky. Pokud je prut vybaven gumovým amortizátorem krytým v duté špičce, pak musí být naprosto tuhý. Není potřeba, aby se ohýbal, protože výpady ryby tlumí amortizátor.Většinou se vyrábějí z grafitu.

Pruty s očky můžeme rozdělit do tří základních skupin na přívlač, pruty na plavanou a položenou. Pruty na přívlač se vyrábějí v délkách 2,10-3,30 m. Jsou určeny pro nahazování umělých nástrah. Musejí být co nejlehčí, protože je máme neustále v ruce.Očka prutu by měla být z co nejlepšího materiálu, protože během lovu se uskuteční stovky hodů. Univerzální je prut se střední akcí, který se ohýbá rovnoměrně od špičky ke střední části. Nejjemnější pruty používáme na tzv. ultralehkou přívlač. Těžké pruty jsou určeny k lovu nejtěžších dravých ryb a pilkrování v moři.

Pruty na plavanou bývají 3,60-4,20 m dlouhé, obvykle dělené, s akcí 5-25 g.V teleskopickém provedení jsou tzv. boloňské pruty v délkách 5,00-8,00 m. Používají se k lovu malých a středně velkých nedravých ryb. Vrhací zátěž nebývá těžší než 45 g. Akce je obyčejně střední. Pouze závodní pruty, označované jako pruty MATCH jsou poměrně tuhé s pracující špičkou.Vyznačují se mnoha drobnými očky na delších nožkách. Udržují tak vlasec dále od prutu a zamezují v nepříznivém počasí jeho "lepení" na prut.

Pruty na položenou rozdělujeme na dva typy. Pruty standardní v délkách od 2,70 do 3,00 m a pruty s velmi měkkou signální špičkou. Akce standardního prutu se může pohybovat od měkké až po tvrdou. Bývají vyrobeny z odolných materiálů, snášejí velké zatížení i hrubší zacházení. Většinou jsou určeny k lovu velkých ryb. Ukazatel záběru se umis?uje na vlasec nebo jiným způsobem. Na prutu se záběr nijak neprojevuje.   Druhý typ, poměrně štíhlejší a lehčí se vyznačuje jemnou špičkou a je označen jako winklepicker. V délkách od 2,70 do 3,30 m a se zátěží 5 -30 g se používá k lovu menších nedravých ryb. Winklepickerové pruty jsou spíše speciální a využijeme je k lovu menších ryb v chladných obdobích roku.

Pruty s označením feeder používáme k lovu středně velkých až velkých ryb, a to jak dravých, tak nedravých. K prutům se dodávají 2-4 špičky o různé ohebnosti, které slouží jako dokonalý ukazatel záběrů. Podle okamžitých podmínek, měníme špičky podle tuhosti. Je to dokonalá a citlivá metoda lovu na položenou.

Několik základních uzlů:

Uzly-na-hacek

Spojovaci-uzel

Spojovaci

Navazce-5

Grinner

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
sportex-logo

okuma-logo

shimano-logo

mivardi-logo

daiwa

cormoran-logo

dinamite-baits-logo

Oficiální stránky MO ČRS Svitavy

Stránky o rybaření ve Svitavách

TOPlist
zboží v eshopu: 99 e-shop systém banan.cz